Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool la volan

care este pedeapsa pt 0,80 alcool in sange?
Este la limita cu penalul :) Daca era peste , deja erati sub incidenta legii penale. Dar se va lasa , totusi, cu o amenda administrativa si suspendare permis...
La recoltarea probelor biologice se iau 2 probe, la o ora diferenta intre ele. Ar fi interesant sa ne spuneti care au fost valorile alcoolemiei la cele 2 probe....si apoi veti primi un raspuns exact, adica daca alcoolemia de 0,8 se incadreaza in sfera penalului sau in sfera contraventionalului.