Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ccc

Ma aflu in concediu creștere copil cu handicap 3-7 ani si sunt însărcinată.cum o sa primesc indemnizație.in functie de ce anume se calculează si despre ce sume de bani este vorba.?
Cuantumul indemnizației lunare este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului.
Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.
Asta stiam.cred ca nu m-am exprimat cum trebuie.daca acum primesc indemnizația de handicap(concediu crestere copil cu handicap)după nașterea bebe 2 voi primi 2 indemnizații???adică voi indemnizație creștere si pt bebe 2?care este procedura sau cum se calculează?si despre ce sume in bani este vb.eu iau indemnizație minima acum.