Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Ce mosteneste sotul supravietuitor atunci cand sotul decedat a dobandit imobilul inainte de casatirie si are si copii dintr- o casatirie anterioara
Cota soțului supraviețuitor este de o pătrime din moștenire.
Cota descendenților este de trei pătrimi din moștenitre (deîmpărțită la numărul lor).

În moștenire intră TOATE bunurile pe care defunctul le avea în clipa morții, indiferent de când avea ceea ce avea.
În speță, soțul supraviețuitor moșteneste o pătrime din imobil. (fiindcă imobilul, fiind doar al defunctului, intră în întregul său în masa succesorală).

Restul este moștenit de copiii defunctului (Indiferent cu cine i-a făcut sau din ce căsătorie or fi. Are importanță doar calitatea de descendent și atât.)
romascanu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~