Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire si reducere taxa impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire si reducere taxa impozit

Buna ziua! As dori să știu în ce situație ne putem încadra la reducere sau scutire de impozit. Familia mea este formata din trei membri: eu,soțul și un bebeluș de 8 luni. Soțul meu este singurul care lucrează ,salariul fiind de 676 RON ( cu jumătate de normă ). Eu nu beneficiez de indemnizație. De asemenea as dori sa mai menționez că locuința noastră este declarată monument istoric . Am pus o întrebare cu privire la acest lucru la sediul de taxe și impozite din oraș,iar răspunsul a fost că indiferent de venit ,nu putem beneficia de niciun fel de reducere datorita faptului că soțul este salariat ( chiar daca suma este mica) . Va mulțumesc anticipat!
Numai autoritatea publica locala=primaria,in anumite situatii poate dispune reducerea sau exonerarea de la obligatia achitarii obligatiilor anuale la buget