Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suscesiunea casei parintesti data copiilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suscesiunea casei parintesti data copiilor

Buna!As aves o intrebare pentru ca nu stim ce ar fi de facut!Mama noastra a murit acum 4 ani!Dupa 4 ani pe tata lau luat la puscarie!El ar vrea sa ne dea casa parinteasca noua celor 2 copii!Noi fiind in strainatate!!Tata are datori la banci nu stim exact cat!Oare poate sa ne dea casa cu suscesiune ?ce ar trebui facut!Nu as vrea sa batem drumul degeaba pana in Romania si sa nu rezolvam nimic!va multumesc!
Situatia este mai complicata decat pare.
Ca sa nu veniti degeaba in Romania ati putea apela la avocat ca sa analizeze actele si contracte de credit bancar ca sa va poata informa cat mai clar in ce conditii ar fi sau nu posibil.Puteti plati avocatul si daca va aflati in strainatate fara sa fie necesar sa veniti in Romania.
Ar trebui vazuta si hotararea de condamare a tatalui dvs.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si oricum de succesiune nu poate fi vorba decât după deces.
Dacă are datorii/ sechestre/popriri/ipoteci/alte sarcini, ele figurează înscrise la Cartea Funciară astfel încât bunul nu poate fi transmis decât dupa radierea acestora și achitarea datoriilor.