Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu probleme: fratele meu nu ține seama de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu probleme: fratele meu nu ține seama de sulta primită de la tata și vrea ca moștenirea noastră să fie împărțită în mod egal. Este posibil să aibă aceleași drepturi ca mine?

Tata a castigat prin proces o casa prin care trebuia sa ne dea mie si fratelui meu o sulta .Fratele meu si-a primit sulta partea lui,eu nu am primit nici un ban urmand sa locuiesc in casa respectiva,tatal meu urmand sa imi faca mie acte.Eu am investit foarte multi bani in casa,casa fiind doar ridicata ,fara tencuiala,geamuri,electricitate, absolut fara nimic practic doar beton, boltari si acoperis.Intre timp tatal a decedat eu nu am acte pe casa iar fratele a venit la mostenire, facand amandoi succesiunea.Acum fratele vrea sa impartim casa egal,nu tine cont nici de sulta pe care a primit-o nici de investitia care am facut-o cu acordul tatalui,tin sa precizez ca locuiesc acolo din 2005 iar tata a decedat in 2017.Este posibil ca fratele sa aiba aceleasi drepturi ca mine?
Manuela Rășină, administrator
Inteleg ca ati dezbatut succesiune dupa mama dvs, pe cale judecatoreasca.
S-a pronuntat o sentinta civila, prin care casa a fost atribuita tatalui, iar instanta a stabilit sulte pentru dvs si frate.
Ca sa va raspund la intrebare: da, este posibil.
De ce? Pentru ca banii primiti de frate de a tata, reprezinta cota lui din mostenirea mamei.
Tata a murit si vorbim despre alta mostenire, unde fratele are dreptul la jumatate.
Trebuie sa veniti cu dovezi ca fratele si-a primit sulta in bani, iar dumneavoastra in natura. Apoi trebuie sa dovediti ca ati investit in constructie cu chitante, facturi, transferuri bancare, martori, etc. Cand aveti toate dovezile evaluati proprietatea, negociati si daca nu ajungeti la o intelegere deschideti proces. Nu aveti dovezi? Sunteti bun de plata.
Dovada ca sulta a fost platita este ordinul de plata si confirmarea bancii, ca s a virat valoarea sultei in cont. Este suficientă aceasta dovada? Va întreb pentru ca ma confrunt cu o situatie asemanatoare.
Nu. Cel care a primit banii trebuie să dea o declarație în forma autentica (la notar) ca a primit sulta.
Declarația o depuneti dvs la Cartea Funciară pentru radiere.
Va multumesc pentru raspuns! Si daca nu vrea sa dea declaratia la notar? Nu vrea sa o dea!

raluk0207 a scris:

Nu. Cel care a primit banii trebuie să dea o declarație în forma autentica (la notar) ca a primit sulta.
Declarația o depuneti dvs la Cartea Funciară pentru radiere.