Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere

buna seara. am si eu o intrebare sau o nelamurire ca sa ii spun asa. Eu am obtinut permisul de conducere in romania. Dupa cateva saptamani am plecat in anglia la munca. Ajuns acolo am schimbat permisul romanesc cu pernis englezesc. Din ce am inteles eu legea din anglia spune ca daca acumulezi 6 sau 12 puncte (nu sunt sigur) de penalizare in decurs de 2 ani de cand ai obtinut permisul automat iti este revocat.. anulat definitiv. Eu am facut punctele acelea din pacate.. am primit scrisoare prin posta cum ca sa le predau permisul si ma si indrumau sa ma inscriu la scoala de soferi acolo in anglia. mentionez ca punctele acelea nu le-am facut de la bautura la volan sau altceva. am condus fara asigurare si prostii dinastea.. dupa un an si jumate cam asa am trimis un email la politia romana fara sa le spun de problema mea din anglia. le-am trimis un email in care i-am rugat sa-mi verifice punctele de pe permis ca sa vad daca imi apare in sistem in romania permisul de conducere. mi-au raspuns si mi-au spus ca in baza de date a posesorilor de permise de conducere din romania figurez cu permis de conducere categoria asa si asa. documentul fiind dezactivat ca urmare a preschimbarii cu un document similar eliberat de autoritatile din marea britanie. intrebarea mea este? imi pot scoate permosul romanesc inapoi fara a urma cursurile unei scoli de soferi? ce inseamna acea dezactivare? permisul meu e valabil in romania? va multumesc.
ContSters453312, utilizator
Salut ai rezolvat ceva că și eu sunt in aceași situație?

ContSters453312 a scris:

buna seara. am si eu o intrebare sau o nelamurire ca sa ii spun asa. Eu am obtinut permisul de conducere in romania. Dupa cateva saptamani am plecat in anglia la munca. Ajuns acolo am schimbat permisul romanesc cu pernis englezesc. Din ce am inteles eu legea din anglia spune ca daca acumulezi 6 sau 12 puncte (nu sunt sigur) de penalizare in decurs de 2 ani de cand ai obtinut permisul automat iti este revocat.. anulat definitiv. Eu am facut punctele acelea din pacate.. am primit scrisoare prin posta cum ca sa le predau permisul si ma si indrumau sa ma inscriu la scoala de soferi acolo in anglia. mentionez ca punctele acelea nu le-am facut de la bautura la volan sau altceva. am condus fara asigurare si prostii dinastea.. dupa un an si jumate cam asa am trimis un email la politia romana fara sa le spun de problema mea din anglia. le-am trimis un email in care i-am rugat sa-mi verifice punctele de pe permis ca sa vad daca imi apare in sistem in romania permisul de conducere. mi-au raspuns si mi-au spus ca in baza de date a posesorilor de permise de conducere din romania figurez cu permis de conducere categoria asa si asa. documentul fiind dezactivat ca urmare a preschimbarii cu un document similar eliberat de autoritatile din marea britanie. intrebarea mea este? imi pot scoate permosul romanesc inapoi fara a urma cursurile unei scoli de soferi? ce inseamna acea dezactivare? permisul meu e valabil in romania? va multumesc.