avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara! Am o nelamurire foarte mare si nici nu am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara! Am o nelamurire foarte mare si nici nu am gasit persoana ...

Buna seara! Am o nelamurire foarte mare si nici nu am gasit persoana potrivita pentru a ma ajuta cu indrumarea potrivita. Permis auto
Cel mai recent răspuns: Alex23129 , utilizator 10:24, 26 Septembrie 2021
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Probabil ca nici acum nu o sa găsiti la modul în care ați formulat întrebarea.
Permis auto dobândit în românia, schimbat în Anglia, suspendat in Anglia cu drept de redobandire dupa 6 luni, în românia apar in continuare cu permis englezesc. Ce pot face sa anulez permisul de conducere din baza de date sa pot avea din nou românesc?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Probabil ca nici acum nu o sa găsiti la modul în care ați formulat întrebarea.

Nu puteti detine in acelasi timp 2 permise, chiar daca unul dintre ele este suspendat (care e valabil in continuare). Asteptati cele 6 luni si va luati permisul actual inapoi.. Nu exista absoulut nici o alta cale de a obtine al doilea permis, in Romania.
Art. 102 din OUG 195/2002
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
.......................
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;
.................
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2021
latka, moderator
Am fost suspendat, a trecut perioada de 6 luni am aplicat pentru redobandire a dreptului de conducere și mi-au trimis un permis provizoriu valabil pentru scoala de șoferi din UK. Acum sunt in românia si apar in baza de date cu un permis valabil din marea britanie.

latka a scris:

Nu puteti detine in acelasi timp 2 permise, chiar daca unul dintre ele este suspendat (care e valabil in continuare). Asteptati cele 6 luni si va luati permisul actual inapoi.. Nu exista absoulut nici o alta cale de a obtine al doilea permis, in Romania.
Art. 102 din OUG 195/2002
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
.......................
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;
.................
[ link extern ]

Am fost suspendat, a trecut perioada de 6 luni am aplicat pentru redobandire a dreptului de conducere și mi-au trimis un permis provizoriu valabil pentru scoala de șoferi din UK. Acum sunt in românia si apar in baza de date cu un permis valabil din marea britanie.

latka a scris:

Nu puteti detine in acelasi timp 2 permise, chiar daca unul dintre ele este suspendat (care e valabil in continuare). Asteptati cele 6 luni si va luati permisul actual inapoi.. Nu exista absoulut nici o alta cale de a obtine al doilea permis, in Romania.
Art. 102 din OUG 195/2002
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
.......................
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;
.................
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Permis anulat in anglia Nline2003 Nline2003 Buna ziua, ma numesc Muresan Catalin si m-am mutat in anglia acum 3 ani dupa ce mi-am luat permisul de conducere in romania, avand domiciliu in anglia a ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere ContSters453312 ContSters453312 buna seara. am si eu o intrebare sau o nelamurire ca sa ii spun asa. Eu am obtinut permisul de conducere in romania. Dupa cateva saptamani am plecat in anglia ... (vezi toată discuția)
Buna seara, am plecat in anglia cu permis romanesc, l am schimbat ... Pairal Pairal Buna seara, am plecat in Anglia cu permis romanesc, l am schimbat acolo cu unul de uk iar dupa 5 ani am revenit in tara. Sunt deja 2 ani de cand lucrez in ... (vezi toată discuția)