Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara! Am o nelamurire foarte mare si nici nu am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara! Am o nelamurire foarte mare si nici nu am gasit persoana ...

Buna seara! Am o nelamurire foarte mare si nici nu am gasit persoana potrivita pentru a ma ajuta cu indrumarea potrivita. Permis auto
Probabil ca nici acum nu o sa găsiti la modul în care ați formulat întrebarea.
Permis auto dobândit în românia, schimbat în Anglia, suspendat in Anglia cu drept de redobandire dupa 6 luni, în românia apar in continuare cu permis englezesc. Ce pot face sa anulez permisul de conducere din baza de date sa pot avea din nou românesc?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Probabil ca nici acum nu o sa găsiti la modul în care ați formulat întrebarea.

Nu puteti detine in acelasi timp 2 permise, chiar daca unul dintre ele este suspendat (care e valabil in continuare). Asteptati cele 6 luni si va luati permisul actual inapoi.. Nu exista absoulut nici o alta cale de a obtine al doilea permis, in Romania.
Art. 102 din OUG 195/2002
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;
[ link extern ]
latka, moderator
Am fost suspendat, a trecut perioada de 6 luni am aplicat pentru redobandire a dreptului de conducere și mi-au trimis un permis provizoriu valabil pentru scoala de șoferi din UK. Acum sunt in românia si apar in baza de date cu un permis valabil din marea britanie.

latka a scris:

Nu puteti detine in acelasi timp 2 permise, chiar daca unul dintre ele este suspendat (care e valabil in continuare). Asteptati cele 6 luni si va luati permisul actual inapoi.. Nu exista absoulut nici o alta cale de a obtine al doilea permis, in Romania.
Art. 102 din OUG 195/2002
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;
[ link extern ]

Am fost suspendat, a trecut perioada de 6 luni am aplicat pentru redobandire a dreptului de conducere și mi-au trimis un permis provizoriu valabil pentru scoala de șoferi din UK. Acum sunt in românia si apar in baza de date cu un permis valabil din marea britanie.

latka a scris:

Nu puteti detine in acelasi timp 2 permise, chiar daca unul dintre ele este suspendat (care e valabil in continuare). Asteptati cele 6 luni si va luati permisul actual inapoi.. Nu exista absoulut nici o alta cale de a obtine al doilea permis, in Romania.
Art. 102 din OUG 195/2002
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;
[ link extern ]