Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis - Va rog sa-mi dati un raspuns Urgent
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis - Va rog sa-mi dati un raspuns Urgent

Buna ziua. Sotul meu a primit ieri un plic de la IPJ precum ca i s-a suspendat permisul pentru 90 de zile conform art 102 alin 3 lit E din oug 195/2002, Scrie ca fapta a fost savarsita pe 18.12.2017, iar in acea zi el era la munca (8 dimineata-18:30 seara) . Am fost impreuna cu el la sectia de politie pentru a ne lamuri, iar cei de la rutiera habar nu aveau despre ce e vorba. Mai mult, au sunat si la Iasi de unde a venit plicul si nici de acolo nu se stie nimic. Au zis doar ca la ei scrie ca la prins cu viteza dar nu se mentioneaza in ce localitate, oras.. Etc. (Avand in vedere ca el era la munca si poate dovedi lucrul asta) .maine merge la IPJ Iasi sa vada ce rezolva. Aveti idee despre ce e vorba? Mentionez ca inafara de acest plic, n-am mai primit nici o citatie acasa. Multumesc
annamarryia, utilizator
Nu va impacientati, orice suspendare ar fi, ea se face in urma unui PV de contraventie. Daca nu e semnat acel PV de contraventie, atunci el se trimite autorului identificat (act de identitate, CNP) al contraventiei, in plic, pentru care se semneaza la posta. Nu predati permisul, momentan nu exista nici o dovada impotriva sotului dvs.
Clar, formulati plangere contraventionala in 15 zile de la comunicare( data plicului) impotriva procesului verbal.. Daca va vine o adresa de la Politie( sau poate v-a venit sa depuneti permisul, depuneti permisul pt. Ca oricum vi-l luati inapoi cu certificat de grefa intrucat aveti plangerea pe rolul judecatoriei.
Diana Cioroiu, Avocat
A rezolvat astazi. Intradevar este vinovat, dar nu e aceeasi data. Masina este trecuta pe bunica lui si la prins radarul prin localitate in noiembrie (asa i. Au spus de la IPJ astazi :|) . Si atunci ia venit bunicii lui un plic precum sa declare cine conduce masina. Ea a declarat iar acum se pare ca de asta ia suspendat acum permisul. Problema este ca nici atunci nu la oprit vreun echipaj de politie si nici radar nu este in zona.. Totusi ce nu inteleg este faptul ca, acel plic in care scria ca proprietarul masinii trebuie sa declare cine conduce masina a venit pe 10 noiembrie iar in plicul sotului scrie ca fapta a fost savarsita pe 18 decembrie.. Nu mai inteleg nimic..
Diana Cioroiu a scris:

Clar, formulati plangere contraventionala in 15 zile de la comunicare( data plicului) impotriva procesului verbal.. Daca va vine o adresa de la Politie( sau poate v-a venit sa depuneti permisul, depuneti permisul pt. Ca oricum vi-l luati inapoi cu certificat de grefa intrucat aveti plangerea pe rolul judecatoriei.

annamarryia, utilizator
Este foarte simplu, data constatarii ca autorul faptei e sotul dvs. e 18 decembrie, 10 noiembrie s-a detectat o masina cu aparatul radar, dar nu s-a constatat fapta prin PV de contraventie. Insa nici asa nu e OK,, dvs. nu puteti preda permisul doar ca spune politia, ci doar in urma primirii PV de contraventie si doar daca nu-l contestati prin plingere contraventionala la judecatoria mentionata in acel proces verbal. Numai dupa ce intra in posesia PV de contraventie legal (conteaza data mentionata pe plic, cind se semneaza de primire), atunci exista acel termen de 15 zile in care se poate contesta, daca nu, abia apoi trebuie sa predea permisul.
Temeiul legal al regimului contraventiilor il gasiti aici:
[ link extern ]
Nu va puteti pronunta ca nu era radar, nu venea proprietarului masinii citatie, daca nu era filmata masina.
Eu asa stiam. Dar cum legile se schimba mereu nu stii ce sa mai crezi. I-a aratat poza drept dovada si s-a vazut nr de inmatriculare. De acum asta este. latka a scris:

Este foarte simplu, data constatarii ca autorul faptei e sotul dvs. e 18 decembrie, 10 noiembrie s-a detectat o masina cu aparatul radar, dar nu s-a constatat fapta prin PV de contraventie. Insa nici asa nu e OK,, dvs. nu puteti preda permisul doar ca spune politia, ci doar in urma primirii PV de contraventie si doar daca nu-l contestati prin plingere contraventionala la judecatoria mentionata in acel proces verbal. Numai dupa ce intra in posesia PV de contraventie legal (conteaza data mentionata pe plic, cind se semneaza de primire), atunci exista acel termen de 15 zile in care se poate contesta, daca nu, abia apoi trebuie sa predea permisul.
Temeiul legal al regimului contraventiilor il gasiti aici:
[ link extern ]
Nu va puteti pronunta ca nu era radar, nu venea proprietarului masinii citatie, daca nu era filmata masina.