Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul prenatal si plata contributiilor sociale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul prenatal si plata contributiilor sociale

Buna,din 1 ian am intrat in concediul prenatal,insa daca se ia in calcul venitul din ultimele 6 luni,voi primi acum mai putini bani ,avand in vedere ca acum contributiile trec doar in sarcina angajatului si in ultimele 6 luni brutul nu a fost majorat pt plata contributiilor?multumesc
Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.