Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... D600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

D600

Buna seara
Se depune D600 pentru o persoana care este salariat si a ridicat dividende in anul 2017 mai mult decit valoarea a 12 salarii minime pe economie. Si va ridica si in 2018?
Multumesc.
Da. Se intocmeste conform Ordinului 4140 / 2017.
As vrea sa clarific daca suma maxima a cass-ului platit indiferent de suma ridicata este la nivelul celor 12 salarii minime pe economie. Multumesc.
CASS este aferent valorii dividendelor si se plateste pe baza deciziei de impunere. CAS este la nivelul a minim 12 salarii minime pe economie, dar poate fi declarat si la o alta valoare mai mare. O zi frumoasa.