avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... D600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

D600

Buna seara
Se depune D600 pentru o persoana care este salariat si a ridicat dividende in anul 2017 mai mult decit valoarea a 12 salarii minime pe economie. Si va ridica si in 2018?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: DILIGENT MANAGEMENT SRL , Furnizor servicii la ONRC 10:04, 12 Ianuarie 2018
Da. Se intocmeste conform Ordinului 4140 / 2017.
As vrea sa clarific daca suma maxima a cass-ului platit indiferent de suma ridicata este la nivelul celor 12 salarii minime pe economie. Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
CASS este aferent valorii dividendelor si se plateste pe baza deciziei de impunere. CAS este la nivelul a minim 12 salarii minime pe economie, dar poate fi declarat si la o alta valoare mai mare. O zi frumoasa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pentru diverse venituri extrasalariale leinaddd leinaddd Am o mica afacere personala (SRL) fara salariati. In anul 2017 am incasat dividende aferente anului 2016. Pentru aceste venituri nu am platit CASS fiind, in ... (vezi toată discuția)
Contribuții venit din dividende 2018 alex_tz2000 alex_tz2000 Buna ziua! Daca o persoana fizica înregistrează venituri doar din dividende ce are de plătit in 2018? Ce impozit, ce contributii si la ce valoare (totalul ... (vezi toată discuția)
Dividende- asociat pensionar cristeaoana cristeaoana Buna ziua, Daca sunt asociat unic societate si vreau sa iau dividende pe anul 2016, ce taxe trebuie sa platesc, impozit si cass? (vezi toată discuția)