Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividende- asociat pensionar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividende- asociat pensionar

Buna ziua,
Daca sunt asociat unic societate si vreau sa iau dividende pe anul 2016, ce taxe trebuie sa platesc, impozit si cass?
george-neagu, moderator
Pentru ca sunteti deja pensinar, se discuta doar de plata contributiei la sanatate si doar daca venitul din dividende incasat in anul precedent va fi peste 12 x valoarea salariului minim pe economie la 1 ianuarie anul in care depuneti d600.
Deci daca veti emite in 2018 hotararea adunarii generale de repartizare a profitului din anii precedenti ca dividende, in 2019 abia veti face comparatia cu plafonul de atunci si veti vedea daca ar trebui sau nu sa depuneti d600 si sa platiti cass.
In 2018 nu se discuta pentru ca in 2017 nu ati avut venit din dividende.
Multumesc pentru raspuns.
Acum concluzia mea este ca daca iau dividende aferente anului 2016 in ianuarie 2018 atunci ca si pensionar nu platesc impozit si nici cass, este corect?
Veti plati anul viitor daca depasiti plafonul care va fi atunci. Si sa vedem ce forma va avea aceasta declaratie caci se discuta ca sa fie modificata sau chiar eliminata..