Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Distribuire si plata dividende in 2018 din profiturile ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Distribuire si plata dividende in 2018 din profiturile 2016-2017

cum se procedeaza din punct de vedere al cass in cazul veniturilor din dividende obtinute in 2018 din repartizarea profiturilor aferente exercitiilor anilor anteriori 2016-2017? Toate exemplele le gasesc pentru veniturile obtinute in 2017, si plata impozitului, respectiv a cass-ului in 2018, Adica: daca venitul din dividend este mai mic de 22.800 atunci nu se plateste cass, ci doar impozit 5%, Daca venitul (brut?) este mai mare de 22.800 atunci se plateste 2280 lei impozit si se depune formularul 600 pana la 31.01.2018. DAR pentru veniturile din 2018 cum se procedeaza? MULTUMESC
george-neagu, moderator
Nu puteti sti daca firma o sa dea dividende in 2018 si nici nu se discuta de venit din dividende din 2018, inca de la inceputul anului 2018. De aceea doar cele platite in 2017.
pai si in cazul in care am avut profit pe 2016, ramas nerepartizat, si vreau sa il distribui/platesc sub forma de dividende in 2018, venitul din dividend nu apare in 2018? cum aplic legislatia? INTELEG, pt profitul din 2017 nu pot ca nu sunt gata situatiile financiare, multumesc frumos
Aici nu se are in vedere venitul din punctul de vedere al firmei ci din cel al persoanei fizice.
De exemplu chiar daca firma a avut profit in anii 2016 si 2017, dar el nu a fost repartizat catre dividende, el nu se ia in calcul la stabilirea valorii care se compara cu plafonul 22800 lei.
Daca il veti da ca dividende in acest an abia la anul in ianuarie il aveti in vedere.