Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cetatenie romana pentru copil nascut in Canada- ambii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cetatenie romana pentru copil nascut in Canada- ambii parinti cu dubla cetatenie,romana+canadiana

Buna ziua,

Fosta sotie doreste sa ceara certificat de nastere romanesc pentru fetita noastra in varsta de 5 ani nascuta in Canada.
Noi, parintii, avem dubla cetatenie romana+canadiana.
Intrebarea mea este daca poate obtine cetatenia romana pentru fetita fara acordul meu si daca legea romana prevede ca este obligatoriu ca, copilul nascut in alta tara, dar din parintii romani sa aiba si cetatenia romana.

Multumesc
Copilul are cetatenie romana prin nastere din parinti romani, chiar aveti obligatia sa transcrieti certificatul de nastere strain.

Art. 5.
Copiii nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani, sunt cetateni romani.
Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:
a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
Copilul gasit pe teritoriul statului roman este cetatean roman, daca nici unul dintre parinti nu este cunoscut.

Cetăţeanul român ARE OBLIGAŢIA, ca în termen de 6 LUNI DE LA NAŞTEREA COPILULUI, să ceară transcrierea certificatului/ extrasului de naştere la Primăria de domiciliu a oricăruia dintre părinţi.

Nu are nevoie de acordul dvs.
Buna ziua,
Chiar daca noi locuim in Canada (emigrati in 2009) de 9 ani?

Multumesc,
Daca nu transcrie certificatul, nu e inregistrat/ luat in evidenta ca cetatean roman, dar daca mama vrea sa o faca, nu aveti nici cum sa va opuneti si nici nu e nevoie de acordul dvs.
Dar de ce va incurca ca fetita e cetatean roman ?