avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cetatenie romana pentru copil nascut in Canada- ambii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cetatenie romana pentru copil nascut in Canada- ambii parinti cu dubla cetatenie,romana+canadiana

Buna ziua,

Fosta sotie doreste sa ceara certificat de nastere romanesc pentru fetita noastra in varsta de 5 ani nascuta in Canada.
Noi, parintii, avem dubla cetatenie romana+canadiana.
Intrebarea mea este daca poate obtine cetatenia romana pentru fetita fara acordul meu si daca legea romana prevede ca este obligatoriu ca, copilul nascut in alta tara, dar din parintii romani sa aiba si cetatenia romana.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:34, 10 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copilul are cetatenie romana prin nastere din parinti romani, chiar aveti obligatia sa transcrieti certificatul de nastere strain.

Art. 5.
Copiii nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani, sunt cetateni romani.
Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:
a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
Copilul gasit pe teritoriul statului roman este cetatean roman, daca nici unul dintre parinti nu este cunoscut.

Cetăţeanul român ARE OBLIGAŢIA, ca în termen de 6 LUNI DE LA NAŞTEREA COPILULUI, să ceară transcrierea certificatului/ extrasului de naştere la Primăria de domiciliu a oricăruia dintre părinţi.

Nu are nevoie de acordul dvs.
Buna ziua,
Chiar daca noi locuim in Canada (emigrati in 2009) de 9 ani?

Multumesc,
Daca nu transcrie certificatul, nu e inregistrat/ luat in evidenta ca cetatean roman, dar daca mama vrea sa o faca, nu aveti nici cum sa va opuneti si nici nu e nevoie de acordul dvs.
Dar de ce va incurca ca fetita e cetatean roman ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare obligatorie in românia a copilului de cetatenie italiana 1katerine 1katerine Am o fetița de 5 luni născută in Italia si care are cetatenie italiana (tatăl italian). As dori sa merg cu fetița in România, are carte de ... (vezi toată discuția)
Cetatean roman- canadian a nascut in romania, si de-aici numai probleme avatar899 avatar899 Am venit in Romania cu ideea sa fiu langa familia si prietenii de aici pentru nasterea acestui copil. Totul frumos pana vine vorba de actele pentru ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. ambii parinti avem cetatenie dubla, romana si canadiana. ... Florin Bondrea Florin Bondrea Buna ziua. Ambii parinti avem cetatenie dubla, romana si canadiana. Copilul e nascut in Canada, are 16 ani si am vrea sa stim cum putem sa ii inregistram ... (vezi toată discuția)