avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Eliminarea tatălui din certificatul de naștere. Care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Eliminarea tatălui din certificatul de naștere. Care este procedura și cine suportă costurile?

Bună seara, problema mea e in felul urmator: am o fetita de aproape doi ani, nu sunt căsătorită, iar bărbatul care a recunoscut-o a cerut un test ADN din care a rezultat că nu el este tatăl biologic. Acum mă amenință cu proces pèntru a fi scos din certificatul de naștere. Care este procedura in acest caz? Și cine suportă costurile? De asemenea, ma poate obliga sa ii plătesc daune? Mentionez ca pana acum a trimis bani pentru copil, deși suntem despărțiți, dar nu pe cale legală (nu s-a stabilit pensie alimentară).
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Da poate sa solicite sa se constate ca nu el este tatal si sa nu mai plateasca nimic.
Poate, deasemenea, sa divorteze.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu poate sa divorteze @ kiritescu, ca nu sunt casatoriti.

A fost indus in eroare sau cum de a recunoscut copilul fara sa fie al lui ?
Va poate actiona in judecata sa conteste recunoasterea ca nu corespunde cu adevarul si veti plati sub forma cheltuielilor de judecata.
Daca l-ati mintit ca e al lui, va poate solicita si daune.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc mult pentru răspuns, Da, a fost indus in eroare, neintentionat, nu a cerut un test la naștere. Asta voiam să știu, ce poate cere, mi-ati raspuns la intrebare.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contestarea paternitatii care nu corespunde adevarului poate fi realizata oricand, intrucat in speta copilul s-a nascut intr-o relatie de concubinaj.

Se pot solicita despagubiri pentru prejudiciul cauzat, despagubiri morale.

Instanta de judecata, in baza probatoriului administrat, poate constata ca tatal biologic nu este cel mentionat pe certificatul medico-legal.

Va interveni rectificarea certificatului de nastere.

Adevaratul tata biologic poate recunoaste copilul, oricand, dupa rectificarea certificatului, fiind stabilita filiatia fata de tata, in mod corect.

Probatoriul poate fi constituit doar dintr-o expertiza medico-legala.

Aceasta poate fi competata de interogatoriu , inscrisuri si martori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Test adn cerut de posibilul tata Ciocar Ciocar Dacă în timpul căsătoriei a existat o relatie extraconjugală din care rezulta un copil,recunoscut de situl amantei si ea fiind căsătorită, cum pot afla ... (vezi toată discuția)
Cererea efectuãrii testului de paternitate dupa 14 ani paramore paramore Bună! Se poate cere de către tată efectuarea unui test de paternitate dacă minorul a împlinit deja vârsta de 14 ani? Copilul a fost conceput ... (vezi toată discuția)
Recunoastere copil oana12 oana12 am o intrebare.??????????????Ce se poate intampla cand o mama declara,la un moment dat, ca minorul aflat in grija ei ,rezultat dintr-o relatie de concubinaj, ... (vezi toată discuția)