Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de comodat

Buna ziua,
in ce temei legal se poate sau nu intocmi contract de comodat intre doua persoane fizice, mai exact o persoana care detine un apartament poate incheia la notariat un contract de comodat cu o alta persoana fizica? In ce conditii?
In temeiul art.2146 din Codul civil si urmatoarele.
O persoana da spre folosinta gratuita apartamentul unei alte persoane pentru o anumita perioada.
Multumesc
Contractul nu este obligatoriu sa fie redactat la notariat poate sa fie facut si sub forma unui inscris sub semnatura privata,important este sa intelegeti ce implica incheierea acestuia si anume cedarea folosintei unui bun cu titlu gratuit ,