Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Ștanță personalizată (marcă) proprie pe articole ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Ștanță personalizată (marcă) proprie pe articole hand-made din piele. Este obligatoriu să fie înregistrată la OSIM?

Buna ziua,sotul meu are infiintat un atelier de marochinarie in care produce tot felul de articole din piele .Daca doreste sa puna o stanta personalizata (marca) pe produse pt a le diferentia de ale altor producatori,este obligatoriu sa fie inregistrata undeva (gen OSIM)?
Manuela Rășină, administrator
Inregistrarea respectivului semn ca marca nu este obligatorie pentru a putea utiliza acel semn pe produsele dvs. Este doar facultativa, fiind alegerea dvs daca doriti sa va protejati EXCLUSIVITATEA utilizarii acestui semn doar de dvs. Primul care depune la inregistrare o marca are drept asura ei, cu conditia sa se admita inregistrarea. Va recomand sa solicitati o cercetare de marca in prealabil, pentru a verifica sansele de inregistrare (respectiv daca mai exista semne identice sau similare care ar putea impiedica nu numai inregistrarea dar si utilizarea de catre dvs). Verificarile se fac in mai multe baze de date(romana, europeana si internationala si se interpreteaza in pincipiu de catre un consilier in proprietate industriala/ avocat specializat pe marci). Succes!
Laura-Valentina Magori-Craiovan, Avocat
Multumesc frumos!Mi-ati fost de mare ajutor.