Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se aplica sporul CFP - din 01.01.2018 ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se aplica sporul CFP - din 01.01.2018 ?

Buna ziua !

Un salariat, economist, va fi desemnat prin Decizie interna,
incepand de la data de 01.01.2018,
sa exercite controlul financiar preventiv propriu.

Cf. art.15 din Leg.153 /2017 se spune ca:

Drepturi salariale pentru activitatea de control financiar preventiv
Art. 15. — Personalul care exercită activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a acesteia, beneficiază de o majorare a salariului de bază cu 10%.

Or, salariul de baza pentru functiile de executie din Anexe
cuprind si sporul de vechime.

Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns:
sporul cfp se aplica la salariul de baza din Anexa - Leg.153 /2017
care cuprinde si sporul de vechime in munca ?
sau
sporul cfp se aplica la salariul de baza fara a fi inclus si sporul de vechime ?
oanaportar, utilizator
Sporul CFP se aplica la salariul de baza , salariu care cuprinde si sporul de vechime in munca.
Va multumesc frumos pentru ajutor !