Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 600 pentru venituri din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 600 pentru venituri din arenda

Daca am venituri numai din arenda terenului agricol care sunt sub venitul minim 22800lei/an, cum procedez ? Mai depun sau nu declaratia 600 ?Mi se retine oricum impozitul pe venit si CASS dar voi mai avea calitatea de asigurat ? Pot opta sa nu mai platesc CASS ?
Pentru acest tip de venit nu depuneti d600.
Am inteles dar voi mai avea calitatea de asigurat in sistemul public de sanatate chiar daca sumele pentru CASS sunt mai mici de 1900*25%?
Nu. Trebuie sa platiti din mana acea contributie minima lunara de 190 lei.
Arendasul deduce si vireaza cota de 25% pentru CASS din sumele ce mi se cuvin. ,Cum fac . calculez eu diferenta ? Oricum plata arendei se face dupa luna august si oricum in doua transe de regula septembrie si decembrie. Platesc anul acesta 25 % raportat la venitul de anul trecut ?
luciamihalache, utilizator
Am intrebat la ANAF si am obtinut urmatoarele raspunsuri (pentru depasire plafon 22800)
1.asistenta contribuabili (telefonic) Nu trebuie depusa declaratia pentru ca plateste arendatorul
2.inspector directia teritoriala ANAF: Trebuie depusa pentru ca asa scrie in lege
3.asistenta contribuabili (telefonic) (din nou. din sediul ANAF) : Trebuie depusa ,nu avem inca norme de aplicare dar probabil arendatorul nu va mai retine CASS, daca nu, paguba contribuabilului
Pentru nedepasire e optional.
Oricum am intrat in SPV si voi astepta ultima secunda........................
luciamihalache, utilizator