avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1317 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass venituri din mai multe surse
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass venituri din mai multe surse

Bună ziua!
În afară de salarii am venituri din arendă- peste 22800, venituri din dividende -peste 22800 în anul 2018. În iulie am depus declarația unică pentru cass, cu venituri estimate pentru 2018 de 30000 lei.
Acum știu că dacă se depășește suma de 22800 pentru arendă, arendașul plătește și cass, nu numai impozitul reținut la sursă.
Întrebarea 1. Fac contract cu arendaș să-mi rețină cass 2280/anul 2018?
2. Depun declarație unică rectificativă cu suma de sub 22800 venit estimat pentru 2018 să nu-mi mai apară cass de plată?
3 Las așa DU și voi plăti odată cass pentru veniturile acumulate din arendă și dividende?
Mulțumesc
Ultima modificare: Duminică, 28 Octombrie 2018
ildiko.maria, utilizator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 13:04, 29 Octombrie 2018
Este un caz mai special in care si arendasul va trebui sa declare si este cel mai bine ca sa mergeti de urgenta la finante pentru a le expune cazul si a va ajuta in rezolvarea problemei acum in primul an si apoi de la anul o sa stiti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pe venituri din mai multe surse respect_ respect_ Dupa cum am inteles acum se plateste CASS pe fiecare venit care depaseste plafonul de 22800 RON. Asta inseamna ca daca incasez 30.000 ron de doua ori, din ... (vezi toată discuția)
Dividende PopCristi PopCristi Buna ziua Daca am de distribuit 20000 lei din profit catre dividende firma in afara de cei 5% impozit mai are si alte obligatii? Daca in septembrie ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica ana maria14 ana maria14 Daca in luna a 7a 2018 pe declaratia unica s-a estimat pentru anul 2018 o suma mai mica de 22.800 lei, iar venitul realizat in 2018 este mai mare de 22,800 lei ... (vezi toată discuția)