Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia Unica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia Unica

Daca in luna a 7a 2018 pe declaratia unica s-a estimat pentru anul 2018 o suma mai mica de 22.800 lei, iar venitul realizat in 2018 este mai mare de 22,800 lei (venit din arenzi - cu care depasesc plafonul in 2018 ). Pana cand se vor declara aceste venituri si ce suma trebuie platita pentru cass?
Termenul de depunere a declaratiei unice pentru venitul net realizat in anul 2018 este 15 martie 2019 si cass veti plati daca venitul net este peste plafonul e 22800 lei. Procentul de 10% la cass se aplica a valoarea plafonului.
Discutia este mai ampla daca este vorba de venitul obtinut ca persoana fizica doar din arenda adica daca este vorba de faptul ca aveti dat tot terenul pe baza de un singur contract de arendare la un singur arendas sau la mai multi?
Venitul din arenda este dat catre mai multe persoane, dintre care o parte catre 2 societati comerciale iar o parte catre 2 persoane fizice. Cele catre societatile comerciale impozitul se retine la sursa, iar pentru acesta trebuie platit doar cass. Pentru celelalte contracte incheiate cu persoanele fizice ar trebui platit si impozit?
Da, dar mergeti cel mai bine la finante sa va ajute la completarea declaratiei in acest caz.
Multumesc