avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1258 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit din arenda in anul 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit din arenda in anul 2018

Cum se va calcula venitul din arenda in anul 2018.? Cum se plateste impozitul si contributia pentru sanatate .? Am inteles ca in unele cazuri nu se mai plateste contributia pentru sanatate . Vreau si un exemplu.
Ultima modificare: Duminică, 27 Mai 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 13:18, 6 Iunie 2018
Impozitul pe venit se calculeaza, se declara si se plateste de catre arendas.
Contributia la sanatate se calculeaza, se declara si se plateste de catre arendas daca tot pamantul este dat in arenda la un singur arendas si venitul este peste plafonul celor 12 salari minime adica 22800 lei.
Daca venitul este sub plafon nu se plateste conributia la sanatate.
Alte detalii va rog sa cititi in oug 18 din 2018 punctul 57 despre modificarea art 174.


Nu inteleg ce este cu aceasta suma de 22800 de lei. De ce unii sa plateasca si altii nu? Asta este discriminare.
Care venit? Puteti sa-mi dati si mie un exemplu?
Plafonul de referinta, acel 22800 lei reprezinta 12 luni x 1900 lei care este valoarea salariului minim pe economie lunar in 2018 si care poate de la anul va fi altul, deci si alt plafon in 2019.
Ma refeream la venitul incasat din contractul de arenda si care se compara cu plafonul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arenda 2018 Lisonelta400 Lisonelta400 Mie arendasul mi-a dat 35197,50 lei pe anul 2018. Am citit la ANAF ca se plateste impozitul la suma de 550 de lei tona de grau. In realitate eu am primit 650 ... (vezi toată discuția)
Cum se plateste contributia la sanatate din arenda in anul 2018 marielamotte200 marielamotte200 Din venitul brut se scade 40 % si se obtine venitul impozabil, la care se aplica impozit de 10 % si contributie la sanatate de 10 %. Daca venitul impozabil ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019 ? RicaRamurica RicaRamurica Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019? Daca venitul este sub 24960 lei nu se mai plateste contributia de 10 % la sanatate Daca arendasul imi da un ... (vezi toată discuția)