Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit din arenda in anul 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit din arenda in anul 2018

Cum se va calcula venitul din arenda in anul 2018.? Cum se plateste impozitul si contributia pentru sanatate .? Am inteles ca in unele cazuri nu se mai plateste contributia pentru sanatate . Vreau si un exemplu.
george-neagu, moderator
Impozitul pe venit se calculeaza, se declara si se plateste de catre arendas.
Contributia la sanatate se calculeaza, se declara si se plateste de catre arendas daca tot pamantul este dat in arenda la un singur arendas si venitul este peste plafonul celor 12 salari minime adica 22800 lei.
Daca venitul este sub plafon nu se plateste conributia la sanatate.
Alte detalii va rog sa cititi in oug 18 din 2018 punctul 57 despre modificarea art 174.

Nu inteleg ce este cu aceasta suma de 22800 de lei. De ce unii sa plateasca si altii nu? Asta este discriminare.
Care venit? Puteti sa-mi dati si mie un exemplu?
Plafonul de referinta, acel 22800 lei reprezinta 12 luni x 1900 lei care este valoarea salariului minim pe economie lunar in 2018 si care poate de la anul va fi altul, deci si alt plafon in 2019.
Ma refeream la venitul incasat din contractul de arenda si care se compara cu plafonul.