Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restituire spor sistematic pentru lucrul peste program
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restituire spor sistematic pentru lucrul peste program

In perioada 1 ianuarie 2013 - 30 iulie 2014 angajatorul a acordat persoanelor cu functii de conducere spor sistematic pentru lucrul peste program, conform contractului colectiv de munca. In urma controlului curtii de conturi, s-a constatat ca angajatorul nu a intocmit documentele legale de acordare a sporului si a dispus recuperarea acestuia. Drept urmare, angajatorul a trimis scrisori persoanelor in cauza prin care le cere restituirea sumelor respective. Considerati ca angajatul care a primit acest spor conform contractului colectiv de munca trebuie sa restituie aceste sume? Va multumesc!
Conform art.256 alin.1 C.mun., salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.

In speta, salariatul in cauza ,in cadrul unei actiuniin instanta, il poate chema in garantie pe cel care a decis plata ,in vederea obligării acestuia din urmă la plata despăgubirilor pe care le-ar avea de suportat cel obligat în litigiul principal.
Cornel Vasile, Consilier juridic