avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS 2018

in cazul de azi va prezint situatia me. Am doua venituri fiscalizate :
1. PFA cu un venit sub nivelul salariului minim de anul asta
2. Cedarea folosintei bunurilor .

Impreuna aceste doua surse imi produc un venit SUB 22800 pe anul in curs.

Am inteles ca nu sunt obligat sa depun declaratia 600.
Nedepunerea ei nu ma obliga la plata CASS dar raman neasigurat in sistemul asigurarilor de sanatate. Inteleg riscul.

Intrebarea este : Daca ulterior , pe parcursul anului , fie doresc sa revin la statutul de asigurat in CASS ( in ciuda venitului sub barem ) , fie venitul va depasi baremul , pot depune 600 rectificativa astfel incat sa ma reasigur medical ?

In susbsidiar ramane obligatia depunerii declaratiei 220 pt venituri estimate ? Am dreptul sa decid eu ce venit estimez pentru anul in curs , mai mic sau mai mare decat in anul precedent ? Din experienta stiu ca nedepunerea 220 ducea la amiterea deciziei de impunere anticipata la nivelul veniturilor realizate in anul precedent pe baza formularului 200.

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: bubus , utilizator 20:51, 14 Ianuarie 2018
Se compara cu realizarile anului precedent, nu cu cele ale anului in curs.
Ultima modificare: Duminică, 14 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
RECTIFIC
bubus a scris:

in cazul de azi va prezint situatia me. Am doua venituri fiscalizate :
1. PFA cu un venit sub nivelul salariului minim de anul asta
2. Cedarea folosintei bunurilor .

Impreuna aceste doua surse mi-au produs in 2017 un venit SUB 17400 si in 2018 sub 22800.

Am inteles ca nu sunt obligat sa depun declaratia 600.
Nedepunerea ei nu ma obliga la plata CASS dar raman neasigurat in sistemul asigurarilor de sanatate. Inteleg riscul.

Intrebarea este : Daca ulterior , pe parcursul anului , fie doresc sa revin la statutul de asigurat in CASS ( in ciuda venitului sub barem ) , fie venitul va depasi baremul , pot depune 600 rectificativa astfel incat sa ma reasigur medical ?

In susbsidiar ramane obligatia depunerii declaratiei 220 pt venituri estimate ? Am dreptul sa decid eu ce venit estimez pentru anul in curs , mai mic sau mai mare decat in anul precedent ? Din experienta stiu ca nedepunerea 220 ducea la amiterea deciziei de impunere anticipata la nivelul veniturilor realizate in anul precedent pe baza formularului 200.

Va multumesc !


Ultima modificare: Duminică, 14 Ianuarie 2018
bubus, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 600 jonel jonel Sotia mea (pensionara) are venituri din cedarea folosintei bunurilor si conform Deciziei de Impunere, Venitul net estimat in anul 2017 este mai mic decat 22800 ... (vezi toată discuția)
Cum aflu/calculez impozitul pe venitul global? apollo apollo M-ar interesa modalitatea de calcul a impozitului pe venitul global. Dominiciliul este in strainatate si singurul venit este cel din inchirierea apartamentului ... (vezi toată discuția)
Declaratia privind venitul estimativ carmadara carmadara Am si eu o nelamurire in aceasta problema : o persoana fizica autorizata constituita in februarie 2008 nu a depus la infiintare declaratia 220 . Acum la ... (vezi toată discuția)