Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 600

Sotia mea (pensionara) are venituri din cedarea folosintei bunurilor si conform Deciziei de Impunere, Venitul net estimat in anul 2017 este mai mic decat 22800 lei.
Trebuie sa mai completeze declaratia 600?
george-neagu, moderator
Daca venitul realizat efectiv in 2017 nu este peste plafon, nu depune d600 pentru sanatate. Vedeti sa nu mai aiba cumva venit din dividende pentru ca si acela se va aduna cu cel din inchiriere si numai dupa aceea se face comparatia cu plafonul.
venitul efectiv este cel brut minus cheltuielile deductibile???
Da, dar cheltuielile deductibile totale pe 2017 fara cele cu cas si cass platite in timpul anului 2017.