Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Formular 600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Formular 600

Buna ziua.
Un pensionar care are venituri din pensie , cedarea folosintei bunurilor (inchiriere imobil), si din agricultura ( teren dat in arenda), trebuie sa depuna D 600?
Venituri peste plafon inseamna ca la sumele din inchiriere imobil plus cele din arenda se aduna si pensia sau nu?
La suma care rezulta este net sau brut pentru ca in tot ce ati explicat pe forum se vorbeste cand despre brut 1900/luna sau 22800/an cand despre net 1900/luna sau 22800/an?
Multumesc pentru raspuns.
Se calculeaza venitul net fara cel din pensie si apoi se compara cu plafonul.
Multumesc foarte mult.