avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende

suntem o societate pe actiuni cu capital privat si avem 67 de actionari. Pentru dividendele distribuite si platite in 2017 actionarii care au beneficiat de ele ei fiind fie salariati la alte firme , fie ca sunt pensionarii. ei inreaba daca sa depuna declaratia 600?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:47, 17 Ianuarie 2018
Daca actionarul pensionar a incasat dividende in anul 2017 de peste 22800 lei , nu numai de la firma dumneavoastra ci si de la altele si de la sif-uri, va depune d600 doar pentru contributia la sanatate. Daca e sub plafon nu depune d600.
Daca actionarul care mai este salariat sau nu mai este dar in niciun caz nu e pensionar si a incasat dividende in anul 2017 de peste 22800 lei , nu numai de la firma dumneavoastra ci si de la altele si de la sif-uri, va depune d600 pentru contributia la pensie si contributia la sanatate. Daca e sub plafon nu depune d600.
Daca actionarii salariati si pesionarii, au incasat si alte venituri in anul 2017 cum ar fi venit din inchiriere, o sa adune valoarea de la dividende cu cea de la chirie si abia apoi va compara cu plafonul de 22800 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D 600 - dividende ndeea ndeea Sunt administrator si salariata la o companie. In luna noiembrie 2017 s-au distribuit dividende si s-a platit impozitul pe dividende in decembrie 2017. Plata ... (vezi toată discuția)
Ce platesc la stat conform declaratiei 600? geosecu geosecu Ce platesc la stat daca am avut pe 2017 dividende in valoare de 32000 lei la o firma in care sunt asociat si mai am si o intreprindere individuala la care am ... (vezi toată discuția)
Contributie la sanatate pentru vent din dividende chitupetre chitupetre Buna ziua, La finele anului 2016 am obtinut profit la firma la care sunt asociat unic . In anul 2017 am incasat dividentele cuvenite la care am platit ... (vezi toată discuția)