Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende

suntem o societate pe actiuni cu capital privat si avem 67 de actionari. Pentru dividendele distribuite si platite in 2017 actionarii care au beneficiat de ele ei fiind fie salariati la alte firme , fie ca sunt pensionarii. ei inreaba daca sa depuna declaratia 600?
george-neagu, moderator
Daca actionarul pensionar a incasat dividende in anul 2017 de peste 22800 lei , nu numai de la firma dumneavoastra ci si de la altele si de la sif-uri, va depune d600 doar pentru contributia la sanatate. Daca e sub plafon nu depune d600.
Daca actionarul care mai este salariat sau nu mai este dar in niciun caz nu e pensionar si a incasat dividende in anul 2017 de peste 22800 lei , nu numai de la firma dumneavoastra ci si de la altele si de la sif-uri, va depune d600 pentru contributia la pensie si contributia la sanatate. Daca e sub plafon nu depune d600.
Daca actionarii salariati si pesionarii, au incasat si alte venituri in anul 2017 cum ar fi venit din inchiriere, o sa adune valoarea de la dividende cu cea de la chirie si abia apoi va compara cu plafonul de 22800 lei.