avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie la sanatate pentru vent din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie la sanatate pentru vent din dividende

Buna ziua,
La finele anului 2016 am obtinut profit la firma la care sunt asociat unic .
In anul 2017 am incasat dividentele cuvenite la care am platit impozit 5%,iar sanatate nu am platit deoarece am si calitatea de angajat.
Trebuie sa depun declaratia 600 si sa platesc CASS la acesti bani acum in 2018 ?
Multumesc !
Ultima modificare: Vineri, 19 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 10:27, 19 Ianuarie 2018
Acum pana la finele lunii ianuarie 2018 veti depune d600 pentru contributia la sanatate si pensie daca veniturile incasate din dividende in 2017 sunt peste 22800 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul pe dividende administratorfotoexpres administratorfotoexpres Sunt administratorul si asociatul unic al societatii infintata in 1994 cu contract de munca din februarie 2017,pana in februarie am platit in baza unui ... (vezi toată discuția)
Dividende ani22 ani22 suntem o societate pe actiuni cu capital privat si avem 67 de actionari. Pentru dividendele distribuite si platite in 2017 actionarii care au beneficiat de ele ... (vezi toată discuția)
Dividende- asociat pensionar cristeaoana cristeaoana Buna ziua, Daca sunt asociat unic societate si vreau sa iau dividende pe anul 2016, ce taxe trebuie sa platesc, impozit si cass? (vezi toată discuția)