Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din cedarea folosintei bunurilor-D600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din cedarea folosintei bunurilor-D600

In anul 2017 am incasat din chiria unui apartament 25000 lei.
Din continutul declaratie 600 rezulta clar ca la CAS se ia in calcul venitul net, adica 25000lei -40% ,venitul net rezultat fiind de 15000,sub pragul de 22800.
In cazul CASS in legislatie se vorbeste despre "venituri anuale cumulate" Ca urmare,este obligatoriu sa depun declaratia 600 si daca da pentru care dintre contributii ?
george-neagu, moderator
D600 o depuneti daca veniturile nete din inchiriere, din investitii (dividende daca ati incasat asa ceva in 2017) sunt toate adunate peste plafon. Si daca trebuie sa o depuneti, veti plati cass si cas.
george-neagu, moderator