avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1141 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din cedarea folosintei bunurilor-D600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din cedarea folosintei bunurilor-D600

In anul 2017 am incasat din chiria unui apartament 25000 lei.
Din continutul declaratie 600 rezulta clar ca la CAS se ia in calcul venitul net, adica 25000lei -40% ,venitul net rezultat fiind de 15000,sub pragul de 22800.
In cazul CASS in legislatie se vorbeste despre "venituri anuale cumulate" Ca urmare,este obligatoriu sa depun declaratia 600 si daca da pentru care dintre contributii ?
Ultima modificare: Luni, 22 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:22, 22 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
D600 o depuneti daca veniturile nete din inchiriere, din investitii (dividende daca ati incasat asa ceva in 2017) sunt toate adunate peste plafon. Si daca trebuie sa o depuneti, veti plati cass si cas.
Ultima modificare: Luni, 22 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas cass 2018 steef steef In anul fiscal precedent (2017) am realizat venituri din activitati independente-profesii liberale(peste 22.800 lei/an) si din ... (vezi toată discuția)
Dividende ani22 ani22 suntem o societate pe actiuni cu capital privat si avem 67 de actionari. Pentru dividendele distribuite si platite in 2017 actionarii care au beneficiat de ele ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 jonel jonel Sotia mea (pensionara) are venituri din cedarea folosintei bunurilor si conform Deciziei de Impunere, Venitul net estimat in anul 2017 este mai mic decat 22800 ... (vezi toată discuția)