avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu !

Buna ziua ! Am si eu o nelamurire, sper sa fiu lamurit !

Am lucrat in luna decembrie pe tir in germania cu contract de Romania pana le data de 15.12.2017 si pe 16.12.2017 mi-am dat demisia. Acum in ianuarie pe data de 15.01.2018 cand a venit ziua de salariu sefu imi zice ca sa vin in Romania sa ii semnez statele de plata si lichidarea ca sa imi poata da bani, dar el ne plateste bancar nu cash. Este adevarat ce zice el ?

Multumeac frumos !!
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Ianuarie 2018
CioicaRoberto94, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:51, 14 Ianuarie 2018
Poate chiar e nevoie de semnaturi de data asta
Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.

In cazul ,platii prin virament bancar nu este obligatorie semnarea statului de plata.
Dar pt ca a demisionat trebuie semnaturi
Nu este nevoie de semnarea statului de plata, chiar daca a demisionat,iar plata se face prin virament bancar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata salar in plic epoepo epoepo Buna seara. Firma la care lucrez,,intodeauna sa face plata salarului in plic fara fluturas.stat de plata sau plata in cont( plata la gri).Cum ar putea ei (in ... (vezi toată discuția)
Acordarea salariului prin casierie, procedură Daliborka Daliborka Buna ziua in cazul acordarii salariul cash si nu pe card? pe langa semnarea fluturasului,angajatul trebuie sa se semneze si o dispozitie de plata? ma gndesc ... (vezi toată discuția)
Stat de salariu Ionel1967 Ionel1967 Este legal sa nu semnez stat de plata (vezi toată discuția)