Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stat de salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stat de salariu

Este legal sa nu semnez stat de plata
Potrivit art.168 alin.1 C.mun, plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.

In situatia in care plata salariilor se face prin virament bancar, dovada platii o reprezinta ordinul de plata, nefiind necesara semnatura salariatului pe statul de plata.