Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un muzeu judetean subordonat Consiliului Judetean ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un muzeu judetean subordonat Consiliului Judetean poate fi incadrat ca o institutie de subordonare locala ?

Muzeul in care lucrez este un muzeu judetean
aflat in subordinea Consiliului Judetean.

In institutie avem personal care nu se regaseste
la Anexa aferenta personalului din muzee.

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns:

1. - daca institutia noastra este un muzeu judetean
subordonat Consiliului Judetean,
atunci, muzeul nostru poate fi incadrat
ca o institutie de subordonare locala ?

Ce inseamna subordonare locala ?

2. - pentru stabilire salarii pentru personalul care nu se regaseste
la Anexa aferenta personalului din muzee,
se iau in calcul posturile similare si salariile aferente
de la Consiliul Judetean ?
sau
se iau in calcul
posturile si salariile
din Anexa VIII, Cap.II, lit. B - Alte unitati bugetare de subordonare centrala si locala,
precum si din compartimentele de contabilitate, financiar, aprovizionare, investitii ?

Daca s-ar lua in calcul salariile din Anexa de mai sus,
atunci,
un muzeograf va avea un salariu cu mult mai mare
decat un salariat specialist,cu studii superioare
de la birou.
( ar fi cazul referentului RU cu studii superioare, cazul juristului,... )
Contabilul sef spune ca nu este corect si normal !

Va rog un punct de vedere.

oanaportar, utilizator