Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma

Buna seara!
Am mare rugaminte sa ma ajutati cu doua informatii:

1. Imi puteti spune va rog cam cat mai costa azi o infiinare firma. Acum vreo doi ani, cu tot cu capital social si declaratii la notari costa vreo 1200 lei, dar cred ca s-au mai schimbat taxele de regsitru
2. daca firma are un asociat strain care nu poate ajunge in tara poate sa-i faca procura celuilalt asociat sa semnaze actele in locul lui?

Va multumesc mult.
R.C.
1. Costurile sunt cam aceleasi, poate chiar mai putin.
2.Raspunsul la a doua intrebare este DA.
In jur de 1300 Ron daca apelati la un consilier juridic si vreo 800 - 900 RON daca v-o creati dumneavoastra, numai trebuie sa cunoasteti cateva amanunte, dat fiind faptul ca firma va avea un asociat starin, necesita ca si acesta sa fie in tara la infaptuierea actelor, pentru ca este un act intuitu personae, adica in nume propriu.
O sa va coste mai mult pentru ca trebuie niste declaratii date in fata notarului prin traducator autorizat.
Va multumesc pentru raspunsuri.
:( Va trebui sa vina sa dea declaratiile la un notar in Romania sau poate da declaratia la un notar in Franta.

Mihail a scris:

1. Costurile sunt cam aceleasi, poate chiar mai putin.
2.Raspunsul la a doua intrebare este DA.

Ma refer la actele de constituire a firmei

Scuze pentru insistenta.
Va multumesc.
R.C.
bvr, utilizator
nu este nevoie sa se prezinte personal .
poate face acele declaratii la orice notariat din franta, insa acestea vor trebui traduse ulterior in romania.
din acest motiv , costurile vor fi mai mari .
de asemenea va fi necesara o procura .
Multumesc mult pentru raspunsuri, imi sunt de mare ajutor