Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Rectificare declaratia 600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Rectificare declaratia 600

Cum pot rectifica declaratia 600 pe anii 2016;2017.Precizez ca sunt PFA si din greseala am optat pentru cota integrala la pensie.Cei de la Finante spun ca nu se mai poate rectifica aceasta declaratie.Mi se pare o aberatie in conditiile in care eu stiu ca orice declaratie fiscala poate fi rectificata in termenul de prescriptie.Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc.
george-neagu, moderator
Nu toate declaratiile fiscale pot fi rectificate. Pentru Declaratia 600 chiar se se specifica faptul ca refimul fiscal pentru care s-a optat pe aceasta declaratie este valabil pana la sfarsitul anului. Daca era pentru acest an, deci pana la 31.01.2018, ma gandesc ca puteati incerca sa depuneti un memoriu prin care sa solicitati depunerea altei declaratii 600 in termenul legal. Pentru anii din urma, nu vad nicio baza legala, cu atat mai mult cu cat acele contributii trebuiau platite pana acum