Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu unic moștenitor. Cum poate fi evitată ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu unic moștenitor. Cum poate fi evitată executarea silită a imobilului moștenit?

Buna ziua!
Felicitari comunitatii de aici pentru dezbaterile utile!
Cazul meu: Sunt unic mostenitor al tatalui meu decedat cu 1 saptamana in urma, mama decedata cu mult timp in urma. Sunt urmarit de executori bancari, mostenesc un apartament si vreau sa evit sa-l pierd in favoarea bancii. Nu am demarat dezbaterea succesorala la notar. Va rog sa ma sfatuiti:
1. Daca si cum pot sa procedez ca sa pot transfera proprietatea catre fiul meu major fara ca procedura sa poata fi aflata / urmarita de executorul bancar?
2. In cazul in care pct 1 nu este fezabil, pot locui in apartamentul tatalui meu fara sa incep vreodata dezbaterea succesiunii? Adica sa platesc impozitul si orice taxe aferente apartamentului si sa am drept legal sa locuiesc acolo fara sa fie executat.
3. In cazul de la pct 2, la momentul decesului meu (desigur, in conditiile legale din prezent) fiul meu va avea dreptul la mostenirea aartamentului ca succesor? Este unicul me copil, iar eu nu am frati, sotie sau alte rude de grad 1.
Va multumesc anticipat pt un raspuns de clarificare!
V Mihai
Manuela Rășină, administrator
1. Nu, pentru ca nedezbatand mostenirea dupa parinti, dvs nu detineti un act de proprietate, in baza caruia sa transmiteti imobilul mai departe.
2. Da.
3. Evident, da.
Multumesc mult pt raspuns! Deci ref la pct 1, sa inteleg ca dezbaterea succesiunii (respectiv obtinerea certificatului de mostenitor) sau eventual intrarea la succesiune a fiului meu prin renuntarea mea la mostenire (care din cate am vazut se inscrie in reg national al notarilor) va fi aflata de executorul bancar de la una din entitatile legale implicate in procedura?
Daca renuntati dvs, masa succesorala nu revine fiului dvs, ci rudelor din clasa urmatoare (bunicii, fratii si surorile parintilor dvs,).
Nu mostenirea e problema, ci faptul ca dvs doriti sa transmiteti bunurile mai departe fiului.
Iar asta presupune intocmirea documentatie cadastrale si intabularea certificatului de mostenitor la Carte Funciara.
La Cartea Funciara se afla lucruri si se noteaza sarcini, sechestre, somatii, executari asupra bunurilor.
Am inteles perfect acum. Va multumesc inca o data pentru amabilitate! Daca nu va deranjeaza intrebarea, sunteti jurist / avocat / notar? Intreb pt ca nu am nici o cunostinta in acest domeniu si precum vedeti este foarte posibl sa am nevoie intr-un timp mai scurt sau mai lung...
Sunt notar.