Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! - mostenire, succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! - mostenire, succesiune

Parintii mei sunt divortati , bunica mea din partea tatalui a decedat , in urma ei a ramas un apartament , as dori sa stiu intru cu ceva drepturi de mostenitor ? Si daca da , ce trebuie facut ?
Va multumesc !!!

Pe scurt: NU.
Explicatie: Descendentii, adica urmasii unei persoane decedate, indiferent de gradul de rudenie cu defunctul (fiu/fiica, nepot/nepoata, stranepot/stranepoata, s.a.m.d. ) sunt in clasa I-a de mostenitori, clasa care inlatura de la mostenire celelalte clase, chiar daca mostenitorii din acestea sunt rude mai apropiate cu defunctul (de ex stra-stra-stra-nepotul este ruda de gradul V cu defunctul dar inlatura de la mostenire pe fratele defunctului care-i ruda de gradul II).
DAR in interiorul clasei I-a de mostenitori actioneaza principiul proximitatii, adica cei care-s rude mai apropiate cu defunctul ii inlatura de la mostenire pe cei care-s rude mai indepartate. Asadar tatal/,mama va inlatura de la mostenire.
DAR daca tatal/mama (cel care-i urmasul direct al bunicii) RENUNTA la mostenire ... BINGO. Sunteti promovat si aveti aceleasi drepturi ca si eventualii frati/surori ai mamei/tatalui care a renuntat.