Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Donatia in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Donatia in timpul casatoriei

Imobilul in care locoiesc cu sotia a fost donat de parinti.Are sotia dreptul la acest imobil in caz de divort.Va multumesc
Buna seara,
NU, este bun propriu!
Donatia in timpul casatoriei este bun propriu al donatarului cu exceptia cazului in care se specifica in actul de donatie ca a fost donat ambilor soti.
Daca nu este specificat ca este donat ambilor soti atunci imobilul este bun propriu iar sotia nu are dreptul la o cota din el.