Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatii intre rude
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatii intre rude

Doresc sa aflu daca unul dintre soti poate dobândi dreptul de proprietate , asupra unui bun proprietate comuna , cu titlul de donaţie din partea celuilalt sot . In ce conditii si care este procedura.

Da, intre soti este posibila donatia. Nu insa si daca este vorba despre bunuri comune, ci doar in privinta bunurilor proprii ale sotului donator. Mergeti la notar , trebuie incheiata in forma autentica.
Donatia intre soti este insa revocabila.
ContSters47264, utilizator
Nu,nu se poate pt.ca bunul comun apartine ambilor soti,nu unuia singur.
pai si ce sa ii doneze din bunul dobandit in timpul casatoriei daca nu se stie nici macar cota?
si nu prea vad interesul unui astfel de demers...poate niste credite...
donatia intre soti poate privi doar bunurile proprii ale sotului donator
ContSters97658, utilizator
faceti actul de donatie la notariat. veti plati taxe notarile similare ca cele pt vanzare-cumparare.
In ceea ce priveste contractul de donatie incheiat intre soti (deci in timpul casatoriei), poate avea ca obiect numai bunurile proprii ale sotului donator si care devin astfel bunuri proprii ale sotului donatar. Donatorul poate dona si cota-parte ideala ce-i apartine din dreptul de proprietate asupra unui bun ce nu formeaza obiectul comunitatii sau dreptul asupra unei mosteniri deschise (universalitate sau cota-parte indiviza asupra universalitatii), dar in ceea ce priveste bunurile comune, detinute in devalmasie, nu am auzit ca se pot dona intre soti. Daca pentru bunul proprietate comuna, cotele sunt stabilite (spre exemplu, prin act de vanzare cumparare a unui imobil cota este stipulata in contract, de 50-50), acea cota care constituie cota bun propriu al unui sot, poate fi donata celuilalt sot ( intregind cota donatarului asupra imobilului la 100%, in cazul exemplificat). Si intr-adevar, donatia intre soti deroga de la principiul irevocabilitatii donatiilor, fiind astfel revocabila.