Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie intre soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie intre soti

Buna ziua,
Am cumparat un apartament de 2 camere si suntem coproprietari (50/50) pe el. Sotul vrea sa-mi faca donatie partea lui si vreau sa stiu ce acte trebuiesc si care sunt costurile? Multumesc.
Dumneavoastra, ca soti, uzati de regimul comunitatii legale.

Cota-parte din dreptul de proprietate va poate fi transfera, donatiile fiind bunuri proprii.

( prin urmare, in eventualitatea unui partaj, aceasta cota nu va fi supusa impartelii ).

Donatiile intre soti sunt supuse revocarii, in timpul casatoriei.( pana cand va ramane definitiva hotararea de divort ).

Prin urmare, oricand , in timpul casatoriei, sotul dumneavoastra poate revoca donatia, aceasta ramanand fara niciun efect.

Vanzarile intre soti nu sunt prohibite.

Insa daca opereaza regimul comunitatii legale, cota dobandita prin vanzare va fi una comuna, proprietate devalmasa.

In cadrul regimului de separatie, situatia juridica a acestei cote -parti este schimbata, aceasta fiind proprie, a dumneavoastra.