avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura cu tva 24%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura cu tva 24%

Buna ziua!

Am primit o factura storno, factura este pe anul trecut in luna octombrie, numai ca este storno la un serviciu facturat in 2015 cu tva 24%. Cum sa o inregistrez in contabilitate si in decont-ul de tva unde o pun?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 14:05, 22 Februarie 2018
In decontul de TVA 300 la rd de regularizari.

Puteti inregistra prin contul de cheltuieli in anul 2017:

6xxx = 408 -xxx lei

Ce data are factura storno?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2018
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumescc...am pus la rd de regularizari in decont...pe 27.10.2017 este data facturii
perfect

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D394 si 300 Kolea41 Kolea41 Va rog un raspuns : se cumpara niste bunuri ce nu sunt necesare domeniului de activitate ( ex. o camera de filmat video ,la activitate agricola ) Automat ,in ... (vezi toată discuția)
Factura avans omisa la inregistrare elims_mn elims_mn Buna ziua, Am si ei o intrebare care poate este banala, dar am nevoie de o lamurire. In luna septembrie am avut o factura de avans de la un furnizor pe ... (vezi toată discuția)
Cum inregistrez tva-ul denisa2011 denisa2011 buna ziua! In octombrie 2010 am depasit plafonul pentru a ne inregistra la platitori de TVA. In lunile decembrie 2010 si ianuarie 2011 am taiat facturi fara ... (vezi toată discuția)