Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura avans omisa la inregistrare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura avans omisa la inregistrare

Buna ziua,

Am si ei o intrebare care poate este banala, dar am nevoie de o lamurire.
In luna septembrie am avut o factura de avans de la un furnizor pe care am omis sa o inregistrez. O pot inregistra in luna octombrie? De asemenea in luna octombrie furnizorul a facut o alta factura de storno pentru avansul respectiv. Este in regula daca le inregistrez pe amandoua in octombrie?
Multumesc frumos.
O inregistrezi in contabilitate cu data de octombrie, dar daca are si TVA, trebuie sa treci pe urmatorul decont de TVA suma la regularizari.
In octombrie va veni inregistrata factura initiala (care era gresita), factura storno. Practic acestea doua se anuleaza. Deci in decont nu as mai avea ce sa trec pe regularizari nu?
Nu, pentru sa nu se trec ambele facturi la regularizari, ci doar cea initiala, aferenta altei luni decat cea de raportare. In jurnalul de cumparari apare in octombrie, dar in decontul de TVA, la regularizari.
Multumersc frumos.