avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 258 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Urgent
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Urgent

Bună ziua... Va rog sa ma ajutați cu niște răspunsuri... Ce trebuie sa facă soțul meu la amenda luata ieri de la politie pe nedrept?? Cazul este..... Am un copil minor în vârstă de 6 luni și anul trecut am depus în luna august dosar ptr susținerea familiei pe( numele soțului). Anul trecut în 2017 la sfârșitul lunii lui octombrie mam dus la primărie sa fac actele ptr căldură, la intrare dau nas în nas cu domnul funcționar public la care am depus dosarul de alocație ptr susținerea familiei și îmi spune ca am probleme și mi s-o blocat dosarul problema e ca nu mia zis despre ce este vorba! atât mi-o zis sa sun la Ajpis din județul de unde sunt eu din Hunedoara.. și (eu locuiesc acum în jud Dolj) îmi spune de-acolo ce sa fac!!?? Eu nu am înțeles despre ce e vorba!? Am sunt a doua zi și era vorba despre transfer de CNP dintr-un județ în altul..., am sunat la sfârșitul luni octombrie 2017, și mi sa făcut acel transfer.... De aici pe scurt.... Mia zis sa îmi fac alt dosar ptr luna lui noiembrie, plata în decembrie,..... Acum eu l-am sunat pe acest funcționar public să-mi dea explicații ca de ce nu ma înștiințat referitor la dosarul de alocație de susținerea familiei făcut în luna August 2017,si și dacă nu mergeam în primărie sa fac actele ptr căldură eu nu știam despre acest lucru. Soțul și cu mine nu lucram în perioada Agust - Octombrie 2017, :soțul se angajase la sfârșitul lunii lui Octombrie 2017.,sotul meu la rândul lui la sunat pe acest funcționar public sa întrebe și el despre ce era vorba la dosarul ptr susținerea familiei, și el ia vorbit foarte ironic la telefon, la care dorul meu ia spus ca își bate joc de un copil minor si de noi, funcționarul și soțul având o alta nelămurire cu casa soțului care au vândut-o cu acte false participând și acest funcționar public la acea perioada împreună cu unchi și mătuși din partea soțului,..... Cu privire la dosar cat și la partea cu casa acest funcționar public ia spus soțului ca nu are ce sai facă în ghilimele (o ia în mana și o belește ca nu are ce sai faca!? ") soțul la sunat din nou și nu ia mai răspuns la telefon.... Atunci soțul meu ia trimis mesaje pe telefon și la făcut mizerie de om, și ca soțul meu ii va depune plângere peste tot ptr abuz în serviciu și neglijenta și toate mesajele au fost date referitor la dosarul de susținere a familiei (și aloc de stat)au fost depuse la Ajpis Craiova în luna Septembrie 2017, nu la amenințat cu moartea sau în timpul programului după orele de servici., Acest funcționar public ia depus plângere la politie soțului meu cu art 206 din cod penal, pe data de 8. 01..2018 a venit un polițist cu citație pentru 10.01.2018 soțul era la serviciu și acasă am fost eu.... I-am sus acestui polițist cum o putut sai facă dosar penal soțului ca la făcut mizerie de om oe acel funcționar public? Nu a spus nimic a lăsat capul în jos., pe data de 9 eu l-am sunat pe acel polițist care a venit cu citația acasă și i-am spus ca soțul nu se poate prezenta pe data de 10.10.2018 ci doar pe data de 11.01.2018 pana în ora 9:00 ca era și zi scurta la servici ptr ca era angajat de 2 și câteva zile și ne era frica ca poate îl da afara din servici. (noi nu avem pe nimeni c a re sa ne ajute)!... Sa prezentat pe data de 11.01.2018 soțul ia spus comandantului de politie ca el nu vrea sa dea declarație cu acel polițist care a adus citația, a cerut sa i se dea alt polițist cu care sa dea declarația,... Și nimic!!!!! În ziua respectiva pe data de 11.01.2018 între orele 15:00-16:00 ne-am trezit cu o alta citație dar ca martor....!!!! (prima citație fiind trecut ca faptuitor) nu știm din ce cauza sa făcut acest lucru. La care ia dat amenda soțului de 1.000 lei...vrem sa știm și noi ce e de făcut în acest caz. Va rugam frumos!!!!aici în orașul asta este (o mana spala pe alta). Va mulțumesc

Alte discuții în legătură

Creanta catre o firma de recuperari Raluca1Alexe Raluca1Alexe Buba ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema. Acum mai bine de 10 ani, sotul meu (pe atunci nu ne cunosteam) si-a facut un abonament la o firma de telefonie ... (vezi toată discuția)
Complotul politistilor, rog ajutor! Costin Savescu Costin Savescu Am suparat fatal pe cineva de la sectia de politie de care apartin, stiu si pentru ce. Am facut prea multe cereri de interventie la un stadion plantat linga ... (vezi toată discuția)
Cererea pentru supliment indemnizatie crestere copil, respinsa (supliment optiunea ii) veronica-t veronica-t Buna seara! Am nascut al doilea copil cu o luna inainte ca primul copil sa implineasca 2 ani . Am depus dosarul de indemnizatie crestere copil si dosarul ... (vezi toată discuția)