Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort + partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort + partaj

Doresc sa divortez de sotul meu si acesta nu este de acord. Relatiile dintre noi sunt extrem de incordate, ceea ce se reflecta si asupra copilului. As dori sa pun capat acestei casnicii pentru ai asigura un climat de dezvoltare optim copilului. Mentionez ca avem un copil in varsta de 2 ani, iar bunurile comune constau in doua apartamente pe care le platim prin credit. As dori sa aflu cum ar trebui sa procedez in acest caz si cum vor fi impartite cele doua aprtamente la care noi avem credite (un credit este luat de catre mine iar celalalt de catre sotul meu).
In cazul in care apartamentele sunt luate prin credit mai trebuie sa platesc taxa de timbru la partaj? As putea afla care sunt noile taxe de timbru in acest caz?
Va multumesc anticipat pentru ajutor. Cu stima, Cris
Va recomand un divort din culpa comuna cu sotul dvs., incredintarea minorului si stabilirea pensiei de intretinere.
Cu privire la partaj este mult mai ieftin sa va intelegeti pe cale amiabila,decat sa platiti taxe timbru inutile la stat.
Succes!
Daca sotul nu e de acord nu puteti formula cererea pe culpa comuna, deoarece
Nemo auditur propriam turpitudinem allegans sau Nimeni nu poate invoca in sustinerea intereselor sale propria sa culpa, adagiu latin potrivit carruia nimeni nu poate sa obtina foloase invocand propria sa vina, incorectitudine, necinste, si nici sa se apere valorificand un asemenea temei. ..ori in cazul culpei comune , invocati si culpa dvs.
prin urmare trebuie
1.sa promovati actiunea din culpa exclusiva a sotului si mai vedeti pe parcurs, daca atituinea acestuia se schimba in legatura cu divortul.

2. solicitati incredintarea minorului si pensia alimentara.

partajul cel mai bine e sa va intelegeti.cel mai ieftin este sa-l faceti tot prin instanta iar la primul termen de judecata la partaj sa depuneti tranzactie pentru a va recupera taxa de timbru.

in orice caz, sfatul meu este sa va angajati un avocat, mai ales ca sotul nu vrea sa divorteze.
puteti sa va alegeti un avocat de pe acest forum , in functie de localitatea de domiciliu.

referitor la partaj, asa cum v-am mai spus , ideal ar fi sa faceti tranzactie si sa o depuneti la primul termen . in acest mod vi se va restitui integral taxa de timbru . ;)