Forum Discuţii juridice Executare silită Executare hellppp
Discuție deschisă în Executare silită

Executare hellppp

Buna ziua. Am facut un credit acum 10 ani.. Nu l am plătit... A girat bunicul meu cu apă care acum e decedat! Iar apartamentul în timp ce trăia bunicul la vândut! Eu nu am nimic pe numele meu... Ce poate să nu facă executorul... Sau la acel ap se mai poate un. Bla... Dacă nu mai este al bunicului? Eu nu mai am adresa de domiciliu acolo!!!!
Teoali, utilizator
Buna ziua. Cum a vandut bunicul apartamentul? Cu acte, la notar? Sau cum? Si mai ales, cui la vandut, in familie sau in afara familiei? Teoretic se putea vinde chiar daca era ipotecat, dar cu conditia sa fi acceptat si cumparatorul, insa de obicei nimeni nu cumpara un apartament cu ipoteca. Aduceti clarificari suplimentare.
Ca o completare la ce a spus dl trandafir: vedeti daca s-a platit ceva, vedeti cand s-a declarat scadent anticipat creditul. Poate a intervenit prescriptia. Aveti termen de contestatie 15 ziled e cand ati luat la cunostinta.
Multumesc! Cu acte la notar... Că are contract de vânzare cumpărare. Fiului său!
L a vândut înainte să moară cu jumătate de an. A murit acum doi ani.

gi-jane2, moderator
Ma gandeam eu ca imobilul a ramas in familie. Deci, daca imobilul avea ipoteca si daca ipoteca nu a fost ridicata si ca atare a fost vandut ipotecat, atunci este o problema deoarece ipoteca subzistă cât timp există obligaţia pe care o garantează şi poartă în întregime asupra tuturor bunurilor grevate, iar dreptul de ipotecă se menţine asupra bunurilor grevate în orice mână ar trece. (a se vedea art.2345 C.civ.)
trandafir2, moderator
Pai îl putea vinde dacă avea ceva neinregula? Nu prea cunosc termenii.... Și...
Când vinzi casă... știu către îți cere un act care dovedește că nu ai datorii etc.. Dacă a putut să l vândă inseamna că nu e nici o problemă nu? E vândut...si nu mai aparține persoanei decedate. Și dacă girantul a decedat și nu mai are nimic pe numele lui??!! Ce se mai poate întâmpla... A avut apartamentul dar l a vandut.
. Va mulțumesc!