Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Vanzare apartament luat cu credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Vanzare apartament luat cu credit

Buna ziua,

Ma puteti informa, va rog, cu privire la procedura vanzarii unui apartament cumparat prin credit?

Daca l-am achizitionat acum trei luni si platim deja ratele lunare la el, dupa cat timp il putem vinde? De asemenea, cu banii primiti din vanzare suntem obligati sa inchidem creditul, sau putem cumpara un alt apartament si sa continuam sa platim ratele initiale la banca, ca si pana acum?

Va multumesc!
Buna ziua,
Cel mai bine discutati cu banca de unde ati luat creditul.
Nu puteți vinde apartamentul, pentru că este ipotecat la CARTEA funciară. Numai dacă achitați creditul integral și-l eliberați de sarcini la cartea funciară, îl puteți vinde.
Il pot vinde si ipotecat dar au nevoie de acordul bancii.
Spre ex.: pot gasi un cumparator ce le achita ratele platite pana in prezent de doamna si preia creditul in continuare, fie se inteleg la o suma de bani mai mare decat creditul si le raman dumnealor diferenta dupa achitarea creditului...
Ionut.ion, utilizator
Buna ziua,

In primul rand solicitati acordul bancii pentru vanzarea imobilului, iar dupa obtinerea acestuia procedati la vanzare propriu zisa.

Nu puteti finaliza procedura de vanzare fara achitarea intregului credit.

Nota: Pentru imobilele achizitionate prin programul Prima casa exista o interdictie de instrainare pe o perioada de 5 ani de la data achizitiei.

O zi frumoasa!
Buna ziua,

Imobilul este luat prin credit imobiliar. Stiti cumva pe ce perioada exista interdictia de instrainare la acesta?

Multumesc

a scris:

Buna ziua,

In primul rand solicitati acordul bancii pentru vanzarea imobilului, iar dupa obtinerea acestuia procedati la vanzare propriu zisa.

Nu puteti finaliza procedura de vanzare fara achitarea intregului credit.

Nota: Pentru imobilele achizitionate prin programul Prima casa exista o interdictie de instrainare pe o perioada de 5 ani de la data achizitiei.

O zi frumoasa!