Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Vanzare apartament luat cu credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Vanzare apartament luat cu credit

Buna ziua,

Ma puteti informa, va rog, cu privire la procedura vanzarii unui apartament cumparat prin credit?

Daca l-am achizitionat acum trei luni si platim deja ratele lunare la el, dupa cat timp il putem vinde? De asemenea, cu banii primiti din vanzare suntem obligati sa inchidem creditul, sau putem cumpara un alt apartament si sa continuam sa platim ratele initiale la banca, ca si pana acum?

Va multumesc!
Aveti raspunsul mai sus, 5 ani.
Buna ziua,

Interdictia nu se aplica creditului ipotecar si creditului imobiliar.

Zi frumoasa!
Raspunsul de mai sus (5 ani) se referea la creditul Prima Casa.

Ionut.ion a scris:

Aveti raspunsul mai sus, 5 ani.

Dacă mâine achitați integral creditul ipotecar, cereți la cartea funciară eliberarea de sarcini, și apoi puteți vinde casa. Practic, nici o bancă nu se va complica să accepte ca dvs să înstrăinați imobilul ipotecat altei persoane. Și nu cred că ar arunca cineva bani să cumpere un imobil grevat de sarcini.

Banca îl poate scoate la licitație oricând, să-și recupereze banii dați credit dvs, în cazul că deveniți insolvabil și nu mai puteți plăti ratele.

Cum sa cumperi un apartament ipotecat, păi care-i logica`?
Imobilul este ipotecat la cartea funciara, ca garanție pentru creditul acordat dvs.
Este foarte, foarte complicat, și aproape imposibil ce vreți dvs.

Dacă BANCA riscă, și va accepta vânzarea imobilului, e problema băncii.
Pentru lămuriri, mergeți și întrebați banca, că e cel mai simplu.
Dapix, utilizator
Desigur, vom intreba si banca. Din cate auzisem si a scris si cineva mai sus, imobilul ar putea fi vandut catre cineva care ar vrea sa cumpere imobilul tot prin credit si care ar prelua ratele ramase de plata. Ne vom lamuri la banca, dar voiam sa aflu si din alte surse.

Dapix a scris:

Dacă mâine achitați integral creditul ipotecar, cereți la cartea funciară eliberarea de sarcini, și apoi puteți vinde casa. Practic, nici o bancă nu se va complica să accepte ca dvs să înstrăinați imobilul ipotecat altei persoane. Și nu cred că ar arunca cineva bani să cumpere un imobil grevat de sarcini.

Banca îl poate scoate la licitație oricând, să-și recupereze banii dați credit dvs, în cazul că deveniți insolvabil și nu mai puteți plăti ratele.

Cum sa cumperi un apartament ipotecat, păi care-i logica`?
Imobilul este ipotecat la cartea funciara, ca garanție pentru creditul acordat dvs.
Este foarte, foarte complicat, și aproape imposibil ce vreți dvs.

Dacă BANCA riscă, și va accepta vânzarea imobilului, e problema băncii.
Pentru lămuriri, mergeți și întrebați banca, că e cel mai simplu.