Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Art 334/4 Cp
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Art 334/4 Cp

Buna seara, un prieten a fost prins la volanul unei masini tractate care nu avea numere de inmatriculare. Politistul l-a incadrat la art 334/4 cod penal. Evenimentul s-a produs in luna iunie 2015.
Pana in ziua de azi dosarul nu a ajuns in tribunal fiind tot la politistul care se ocupa de caz la Udriste. Avand in vedere ca au trecut 2 ani si 7 luni, cat poate sa mai dureze pana la finalizarea dosarului? El are nevoie de permis pt a conduce in afara tarii.
Multumesc!
Este foarte mult, sa mearga sa se intereseze de stadiul cercetarilor, sa-si angajeze avocat, sa faca ceva.
Pentru accelerarea procedurilor, se poate depune contestatie privind durata procesului penal, cititi art. 488^1 si urm. c.p.p.
Buna ziua, a fost, si a vb cu politistul care se ocupa de caz care i -a spus ca dosarul e la el pt ca l-a trimis procurorul inapoi si ca asteapta decizia de la acesta daca se inchide sau nu dosarul... Suna ciudat, dar asta i-a spus.
Ce calitate are in acest moment in dosar?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
L-am intrebat si nu stie. Stie doar ca e in cercetari cf spuselor politistului.
Fara sa stim stadiul dosarului nu prea avem ce supozitii sa facem.