Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... depozit bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

depozit bancar

pot lichida un depozit bancar in calitate de imputernicit ?
Daca aveti o procura speciala, in care este mentionata posibilitatea lichidarii contului, da.
Atunci calitatea de imputernicit in ce consta , ce operatiuni poate sa faca ,poate sa retraga numerar din contul respectiv ?
Multumesc?
Puteți retrage numerar și lichida DEPOZITUL bancar dacă aveți acordul titularului.

Nu este cazul de a fi lichidat contul în sine.
Acordul titularului ,reprezinta calitatea de imputernicit pe care o detin sau este nevoie de acea procura speciala ?
Este nevoie de o procura speciala in acest sens (pentru lichidarea si inchiderea contului). Daca sunteti doar imputernicit puteti numai sa retrageti si sa depuneti bani.