Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... limitele imputernicitului pe cont
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

limitele imputernicitului pe cont

Tata a decedat in vara anului trecut. A avut un cont in banca si un imputernicit din afara familiei.In ultimele luni de viata, fiind foarte bolnav, imputernicitul a efectuat foarte multe operatiuni : retrageri in numerar, lichidare depozit. Ultima operatiune, in care contul a fost golit, s-a facut chiar in ziua decesului de catre acest imputernicit (evident, sustine ca a aflat de deces dupa ce a retras banii din cont),
Eu, in calitate de mostenitor, am dreptul sa trag la raspundere imputernicitul?
Avea voie sa retraga numerar din cont tatal meu fiind internat prin spitale? Imputernicitul trebuie sa justifice ce a facut cu banii ? Sau nu?
Multumesc.

Fiind imputernicit avea orice drept asupra respectivului depozit cat timp titularul de depozit era in viata, dar dupa moartea titularului acest depozit trebuie sa intre in posesia mostenitorilor, el ca si imputernicit nu avea dreptul sa mai scoata vrun ban din banca, acesta poate fi tras la raspundere de catre mostenitori.
Multumesc pentru raspuns, insa am o nedumerire :
In ce situatie se aplica art. 1.541 si si 1.544 din Codul Civil (valabil la data acordarii mandatului)?
Mandatarul(imputernicitul) avea voie sa foloseasca banii in folosul propriu?