avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie cu CMTP?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie cu CMTP?

Buna ziua in luna ianuarie 2017 am lucrat cu CMTP salariu de 313 brut, in lunile februarie -iulie CMTP salariu de 365 brut(6luni)luna sept 2017 CMTP salariu 533 brut, luna octombrie 2017 CM salariu 1450,luna noiembrie CM salariu 1122 brut. Mentionez ca din data de 15 ian 2018 lucrez cu CM salariu 1900 brut perioada nedeterminata ,am aflat ca sunt insarcinata in 1 luna.Pot lua indemnizatie ? Datele prezentate sunt date de Casa de Pensii stagiu de cotizare
Cel mai recent răspuns: Maia1 , utilizator 11:44, 17 Ianuarie 2018
Daca va referiti la indemnizatia de crestere copil, va trebui sa aveti 12 luni in care ati realizat venituri, din cele 24 de luni anterioare nasterii copilului. Daca pana la data nasterii copilului veti realiza, lunar, venituri, se vor lua in calcul ultimele 12 luni.
Da asta stiam dar eu ma refer ca am intrerupere in cele 24 luni la 2 firme diferite si o sa am vreo 7 luni cu contract partial de munca dupa cum reiese in intrebare cu un salariu brut 313 ,daca se iau in considerare si acele luni?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu de risc maternal Agripin Agripin Ma puteți ajuta va rog cu calculul unui concediu de risc maternal ? Salariul brut pe luna octombrie a fost 2200, iar din noiembrie a fost 2520. Mulțumesc (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie concediu maternal in continuare Noi4 Noi4 Buna ziua, Am inceput concediul maternal cu data de 26 oct 2017. La acea data, media veniturilor brute din ultimele 6 luni era peste plafonul celor 12 salarii ... (vezi toată discuția)
Indemnizatii crestere copil cu venituri din drepturi de autor Adinavasile Adinavasile Buna ziua, Am nascut pe 3 mai 2011 si pe langa activitatea salariala din ultimele 12 luni am avut si 2 contracte de drepturi de autor diferite: unul ian-iun ... (vezi toată discuția)